Pozitif ve enerjik: Kariyer Drift

imageedit_6_4566255439

Sanırım ofiste geçen bir parodi yazacak olsaydım kullanacağım başlık bu olurdu. Gerçi “Hırslı ve Dinamik” de fena değil gibi. “Azimli ve Pratik” de olabilir. Aslına bakarsanız hepsi kulağa eşit derecede uygun geliyor çünkü bütün bu sıfatlar ve benzerleri, birçok firma tarafından yayınlanan iş ilanlarında adaylarda aranan özellikler arasında yer alıyor.

Tabii bahsedilmesi gereken bir ortak özellikleri daha var: Hepsi boşuna yer kaplayan, kimseye bir faydası dokunmayan anlamsız, içi boş kelimeler.

İlgisini çeken bir ilanı okurken işverenin ileri seviyede Fransızca bilen birilerini aradığını gören bir aday(Fransızca bilmediğini düşünelim) büyük ihtimalle pek vakit kaybetmeden bir sonraki ilana geçer. Çünkü bir insanın Fransızca bilip bilmediği konusunda bir karara varması fazla uzun sürmez. Ayrıca bir insanın Fransızca bilgisi çok kısa sürede güvenilir sonuçlar verecek şekilde ölçülebilir.

Ama şöyle bir durum olacağını sanmıyorum: Aday ilanı okur. Mezun olduğu bölüm tutuyordur. Tamam. Daha önceki iş tecrübeleri de kendisini avantajlı konuma sokmaktadır. Güzel. Piyasada geçerli sertifikaları vardır ve istenen yabancı dili çok iyi biliyordur. Harika. Ama ilanın sonlarına yaklaşırken şunu görür: “Pozitif, hırslı, enerjik ve dinamik”. Başını öne eğer ve kendi kendine şöyle söyler: “Yok…Olmaz…Ben her şeye olumsuz yaklaşan, miskin, her işi oluruna bırakan, inisiyatif alamayan, kendine güvensiz eziğin tekiyim. Allah beni kahretsin…Başka ilanlara bakayım, belki benim gibi birini arayan ve hafta sonları tatil olan bir yer çıkar”.

Bu istekleri -ya da bu şekilde dile getirilmelerini- anlamsız kılan belli başlı şeyler var. Bir kere bahsedilenlerin çoğu, kimsenin günün yirmi dört saati koruyabileceği özellikler değil. Her iş gününde her an dinamik, enerjik, güler yüzlü, pozitif olan birini tanıyor musunuz? Eğer tanıyorsanız ve kendisine değer veriyorsanız bir psikiyatriste görünmesini önerebilirsiniz. Zaten görünmüyorsa tabii. O bir kenarda dursun, bir insanın ofiste asla böyle bir profil çizemeyeceğinin, hatta tam bir arıza olacağının tamamen bilincinde olması halinde bile, gerçekten de yukarıdaki paragrafta verdiğim örnektekine benzer şekilde düşünüp işe başvurmaktan vazgeçeceğini mi düşünüyorsunuz?

Burayı büyük ihtimalle asla okumayacak olan işverenleri bir daha düşünmeye davet ediyorum. Zaten ortada bir Prezantabl gerçeği var. Ama çalışanlarınızda olmasını isteyeceğiniz bir özellikten çok, pek de güvenilir olmayan bir antidepresan ismine benzeyen bu kelimenin kullanılması kariyer.net gibi siteler tarafından mecbur tutulduğu için, o konuda en azından şu an yapabileceğimiz pek bir şey yok.

Resim: mdx.ac.uk

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yorumlarınız: