Olabilir…Olmayabilir de

“Olabilir”  ilginç bir kelime değil mi?

Doğru, neredeyse her gün kullandığımız bu sekiz harfli dört heceli kelime ilk bakışta pek ilginç görünmüyor. Fakat kelimeleri dış görünüşleri ile değerlendirmemeliyiz diye düşünüyorum.

Dilimizde benzer özelliğe sahip kaç kelime var bilmiyorum ama “Olabilir”  ve eklendiği fiiller(…bilir), üzerinde düşünmeye değer bir durum ortaya çıkarıyor:

Bir kelimenin, zıt anlamlısıyla eş anlamlı olması.

Ama gel gelelim buna uygun muamele görmüyorlar.

Bir şeyin olma ihtimalinin olmasının, direkt olarak olmama ihtimalinin de olması demek olduğunu düşünürsek, “Olabilir”  demek, “Olmayabilir”  demektir. Ama nedense herhangi bir teklife “Olabilir”  diyerek yanıt verdiğimizde uyumlu bir insan intibası yaratıp gülen gözler ile karşılaşıyorken, “Olmayabilir”  dediğimizde olumsuz bir insan oluveriyoruz. Bizi bir yere çağıran arkadaşlarımıza “Gelebilirim”  dediğimiz zaman “Gelirim”  demişiz gibi tepki alırken, aynı manaya gelen “Gelemeyebilirim”  kelimesi ile cevap verdiğimiz zaman uyumsuz, oyunbozan, satışçı(o ne demekse) vs. olabiliyoruz. Kanımca, iki kelimeye de hakkı eşit olarak verilmeli, ve bu iki kelimeden herhangi birini kullanan her insana aynı tepki verilmeli. Kimsenin “Olabilir” deyip de kulağa olumlu gelen bir kelimenin yanıltıcı etkisini kullanarak sizi kandırmasına izin vermeyin.

Bir de “Gelebilirim de gelmeyebilirim de”, “Olabilir de olmayabilir de”  diyerek konuşan, samimi çabalarını takdir ettiğim ama aslında gereksiz kelime kullanarak anlatım bozukluğu yapan insanlar var. “Yağmur yağabilir…Yağmayabilir de tabii…”  Evet, başka bir ihtimal yok zaten.

Lütfen kelimelere hak ettikleri muameleyi gösterelim. Shakespeare boşu boşuna “Olmak, ya da olmamak…”  dememiş. Hamlet’in şöyle söylediğini düşünebiliyor musunuz?

“Olabilir…Olmayabilir de…İşte budur bütün mesele”

Resim: Chris Potter(Ben de siyah-beyaz yapıp kontrastı değiştirdim)

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yorumlarınız: