Lüzumsuz laflar

Her ne kadar her biri kulağı ev telefonunu arayan kişinin “evde misin?” diye sorması kadar tırmalamasa da, maalesef dilimizde düzgün gramerli cümlelerin içinde iyi kamufle olarak zamanla hepimizde kulak aşinalığı yaratmış saçmalıklar mevcut.

Düzgün gramer demişken, tabii ki birçok kişinin üniversite sınavı sorularına layık hatalar yapmadan iki cümle kuramadığı bir ortamda ufak şeylere takmak ilk bakışta pek mantıklı görünmeyebilir, ama burayı okuyan birileri varsa onları ikinci bir bakışa davet ediyorum. Zira bir şeyin küçük olması, önemsiz olduğunu göstermez.

Belki bazen…

Şöyle bir bakalım:

*Cafe & restoranlarda hesap istendiğinde hesabın zaten x tutmasına rağmen garsonun “x verin yeter” demesi.

Bu kalıp, en çok hesap olarak adisyonda yazandan fazla para vermeye çalışan insanların işine yaramıştır. Yani hiç kimsenin. En rahatsız edici yanı, hata ne kadar bariz olursa olsun, yine de kişide -ya da bende- anlık bir şefkat uyandırması.  Bir şeyler hafife alınacaksa da o şeylerin kelimeler olmaması lazım.

 

*Bir soru sorulduğunda soruya cevap vermeden hemen önce soruyu tekrarlamak.

-Yarın sinemaya gidecek misiniz?

-Yarın sinemaya gidecek miyiz(bazen son hece bir saniye uzatılır) evet gideriz herhalde.(İşin kötüsü soruyu iki kere almış olmasına rağmen hala kesin bir cevap verememesi.)

Bunun biraz da zaman kazanmak adına yapılan bir hareket olduğunu düşünüyorum. Tabii soruyu cevaplamadan önce biraz zaman kazanmanın başka yolları da var. Örneğin…Susup da düşünmek gibi.

 

*“Nasılsın? İyi misin?”

Dünyada “soruyu anlamadım” demenin imkansız olduğu tek sorudan bahsediyoruz ve karşımızda artık sorunun bir parçası haline gelmiş bir açıklama var.

Evet, “Nasılsın?” sorusu insanın önüne uçsuz bucaksız bir olasılıklar denizi sermiyor, ama acaba -bir şey yakalamış olabilirim- bu lafın asıl sorumlusu bir yukarıdaki insan mı?

-Nasılsın?

-Nasılım? İşte…

Ve “Nasılsın? İyi misin?” doğar.

 

*“Nasıl x?”

-Ben gelmeyeceğim.

-Nasıl gelmeyeceksin?

Bacaklarını hareket ettirmeyerek olabilir. Ya da ters istikamette ilerleyerek. Tabii bunun hangi anlamda kullanıldığını herkes bilir, ve o anlamda kullanır. “Nasıl x?” derken aslında onun anlamı “Neden x?” olur.  Belki kabul edilebilir bir durum. Ama yine de,  “Neden?” manasında “Nasıl?” kullanmak için bir alternatif düşünülebilir diye düşünüyorum. Biraz kafa yormak lazım. Örneğin, şu olabilir mi? “Neden?” manasında “Neden?” kullanmak?

 

*Tabii -ve yine maalesef- bunlar sadece halka mahsus değil:

“İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim”

Evet, çünkü ticaretle uğraşıyorsan insanların güvenini kaybetmen, para kaybetmen demektir.

 

Biraz kulak kabartalım mı?

1 Yorum

Yorumlarınız: