Kitap okumaya zaman bulamayanlara 5 öneri

Yazan: Pazartesi, Kasım 10, 2014 0 , Permalink 0

Okumaya zaman bulamayanlara yardımcı olmak amacıyla, yine okunması gereken bir yazı yazmak ilk bakışta paradoksal görünebilir. Tamam, belki ikinci bakışta da öyle görünüyor ama kitap okumanın diğer okuma eylemlerinden ayrı tutulması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle de internetten yapılan okumalardan. Sonuçta günümüzde internetteki birçok içerik, uzun süre okumaktan pek hoşlanmadığımız gerçeği göz önünde bulundurularak az kelime, bol resim ve gereksiz bir listeleme eğilimi ile oluşturuluyor. Her şeyi listeliyoruz, ve her sayı ile liste yapıyoruz. Eskiden bir yılın en iyi on filminden bahsederken şimdilerde filmlerde hafızasını kaybeden en çekici sekiz kadın karakterle ilgili bir yazıyı okuyabiliyoruz. Çünkü okunacak şey kısa ve net olduğu zaman daha çok ilgimizi çekiyor.

Ben de buradan yola çıkarak; kitap okumak isteyen, ama günlük hayatın yüksek temposu ve stresinden okumaya bir türlü fırsat bulamayan insanlar için bir liste yaptım. İşte okumanıza yardımcı olacak beş öneri:

The Hobbit, or there and back again

the-hobbit-first-edition

Bir çok kitaptan bahsederken  iyi, çok iyi, harika hatta olağanüstü gibi sıfatlar kullanılabilir. Biraz daha az sayıda kitaptan bahsederken ise iyi, çok iyi, harika hatta olağanüstü gibi sıfatlar haklı olarak kullanılabilir. Daha da az sayıda kitap, okunduktan saniyeler sonra, insanda hüzün eşliğinde gelen bir tekrar okuma/hiç okumamış olma isteği uyandırır. Bu kitapların iyi kitaplar olduğu rahatlıkla söylenebilecekken, herhangi bir kitabın iyi olması, okuyan üzerinde böyle bir etki yaratacağını garantilemez. Bulantı’nın çok iyi bir kitap olduğunu söyleyen birisi haksız sayılmaz, ama kitap bittikten sonra aklından “Roquentin’i şimdiden özler oldum, keşke şu kitabı hiç okumamış olsaydım da sıfırdan başlayıp bütün sancılarını onunla birlikte tekrar yaşayabilseydim” diye geçireceğini sanmıyorum. Çünkü, ne kadar iyi olduğundan tamamen bağımsız olarak, okuyucuda o etkiyi yaratacak bir kitap değil.

The Hobbit(ya da Bilbo’nun kullanmayı seçtiği başlığı kullanacak olursak There and Back Again), okuyucuda o etkiyi yaratan bir kitap.