Bu hafta neler oldu? 23/10/2016

Kuzey Kore’nin Füze Testi -Tekrar!- Başarısız Oldu

kuzey-kore-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney Kore’nin askeri kaynaklarının söylediğine göre -ki görebilecek kadar yakında olduklarını düşünürsek doğru kabul edebiliriz- Kuzey Kore’nin yeni bir füze test atışı daha başarısızlıkla sonuçlandı. Bu, kendilerinin bu yılki sekizinci füze testi oldu. Bu sekiz denemeden ise yalnızca bir tanesi başarıya ulaştı. ABD, “kışkırtma” olarak nitelediği eylemi kınadı. Kuzey Kore’den bu kınamayı ne kadar umursadığına dair bir açıklama ise henüz gelmedi.

Başarısızlıklarının devamını dilesem de; kanser, AIDS ve Ebola’yı iyileştiren mucizevi bir ilaç bulmayı başaran bilim adamlarına ve  3 yaşında araba kullanmayı öğrenen, 9 yaşında yat yarışları kazanan bir lidere sahip bir ülkenin orta menzilli bir füzeyi fırlatmayı becerememesine hayret ediyorum.

Samsung’dan, Note 7 ile Dalga Geçen Videolara Müdahale

samsung-note-7-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknoloji dünyasını biraz da olsa takip ediyorsanız ya da geçtiğimiz haftalar içinde uçağa bindiyseniz, Samsung’un son harikalarından Galaxy Note 7’nin kullanıcı kılavuzunda yer aldığını düşünmediğim ekstra özelliğinden de haberiniz vardır. Bilmeyenler için şöyle söyleyeyim; yakın zamanda Galaxy Note 7 almış bir arkadaşınıza “Yeni telefonun yakıyor kanka!” derseniz çok doğru bir laf etmiş olursunuz.

Durduk yerde alev alma gibi bir eğilimi olan ve Samsung tarafından üretimi durdurulan model, tahmin edebileceğiniz gibi kısa sürede İnternet’in en popüler alay konularından biri haline geldi.

Peki Samsung ne yaptı?

Görünüşe göre, telefonları ile alay eden YouTube videolarını telif hakkı ihlali gerekçesiyle kapattırmaya başladı.

Böyle bir hakları var tabii, ama ellerine daha fazla göze batmak -ve dolayısıyla daha fazla alay edilmek- dışında ne geçebilir ki? İşletme stratejileri konusunda uzman değilim ama eğer dünyanın önde gelen teknoloji devleri arasında olduğunuzu iddia ediyorsanız ve müşterilerinize size iade ettikleri yanan telefonları yerine gönderdiğiniz ikinci telefonlar da alev almaya başlamışsa, YouTube’da takılmaktan daha önemli işleriniz olmalı diye düşünüyorum.

Bu arada Samsung’un İnternet sitesine girdiğinizde görebileceğimiz bazı sloganlara bakalım:

“Daha fazlasını arayanlara”

Daha fazlası ile neyi kastettiklerini artık biliyoruz sanırım.

“Bir telefon daha ne yapabilir?”

Görünüşe göre, alev alabiliyormuş.

Okul Önünde 120 gr. Bonzai İle Yakalandı

duzensiz-fiiller-kelepce

 

 

 

 

 

 

 

 

Polisler, Marmaris İmam Hatip lisesi karşısındaki bir parkta duran R.Ş’den şüphelenip üstünü arayınca cebinde 120 gr. bonzai buldular.

Haberde benim dikkatimi çeken detay şu oldu(direkt kopyalıyorum):

“Hakkında 9 kez ‘uyuşturucu madde kullanmak’ ve ‘ticaretini yapmak’tan işlem yapıldığı belirlenen R.Ş, gözaltına alındı.”

Soru:

Uyuşturucu madde kullandığı veya ticaretini yaptığı için hakkında 9 kere işlem yapılmasına rağmen hala sokakta elini kolunu sallayarak dolaşabilen bir adam ne yapar?

a-)Uyuşturucu madde kullanır

b-)Uyuşturucu madde ticareti yapar

c-)Hepsi

Neyse ki yakalanmış. 10. işlemden sonra kesin aklı başına gelir, gider düzenli bir işte çalışmaya başlar.

Tazmanya canavarı sütü tedavi ediyor

tazmanya-canavari-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avustralya’lı araştırmacılar, Tazmanya canavarı sütünün antibiyotiklere dirençli bakterilere karşı etkili bir silah olduğu keşfetti.

Taşı sıkıp suyunu çıkartmanın daha güzel bir örneği olamazdı herhalde. Kim demiş sizi ölesiye korkutmak ya da direkt öldürmek için yaşayan yaratıklar ile dolu bir kıtada bilime katkıda bulunamazsınız diye? Bir bakalım elimizde ne var? Kedi boyutlarında örümcekler, büyük beyaz köpekbalıkları, katil arılar, kanatlarıyla rüzgarın yönünü değiştiren sivrisinekler, Tazmanya canavarı… Tamam, Tazmanya canavarından başlayalım…

Bu arada üzgünüm ama Tazmanya canavarı için de yolun sonuna geldik sanırım. İnsanlara elini veren kolunu kaptırır. Bugün “Sütü mikroplarla savaşıyor.” derler, yarın da “Eti aynı hindi eti gibi, yalnızca biraz daha sert.” Açıkçası ben şu an tadını biraz merak ettim.

Kahramanmaraş’ta Cep Telefonu Krizi

kahramanmaras-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş’a 70 km uzaklıkta yer alan, yakınlarında baz istasyonunun bulunmadığı kırsal bir mahallede yaşayan insanlar, cep telefonuyla görüşebilmek için 5 km ötedeki bir mezarlığa gitmek zorunda kalıyorlar.

Fotoğraf “Hepiniz birileriyle konuşuyormuş gibi yapın.” diye bağırmıyor mu? Sağda duran, telefonu birkaç saniye sonra intihar edecekmiş gibi şakağına dayamış olan dayıya ayrıca dikkat etmenizi rica ediyorum.

Peki ölülerin suçu ne? Mezarlık zaten mahallenin çok uzağında sayılmaz. Yani büyük ihtimalle ömürleri boyunca sizin geyik muhabbetinizi dinlediler. Mezarda da sizi çekmek zorundalar mı? Ayrıca dürüst olalım, Kahramanmaraş’ın baz istasyonu bile olmayan ücra bir köşesinde yaşayan adamların cep telefonuna ne kadar ihtiyacı olabilir ki? Ne için kiminle konuşacaklar? Orada da büyük ihtimalle birbirleriyle konuşuyorlardır.

Bir telefon görüşmesi için 5 km yol gitmek… Varana kadar şarjınızın zaten bitecek olması bir yana, aradığınız kişiye ulaşamadığınızı düşünsenize.

2 Çinli astronot, 30 gün boyunca kalacakları uzay istasyonuna vardılar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiangong 2 uzay istasyonuna varan astronotlar, orada 30 gün boyunca araştırma yapacaklar.

Konu bir korku filmine mi yoksa fıkraya mı daha uygun karar veremedim. Sanırım işin içine adamların milleti girince fıkra daha ağır basıyor:

“İki Çinli astronot uzaya gitmiş- biliyorsan anlatmayayım!”

BBC’de Çin’in uzay programının maliyetinin “astronomik” olduğu yazıyor…Editörlere “astronomik” kelimesinin kendilerine ne çağrıştırdığını sormak isterdim.

Ekşi Sözlük’te “Reis” filmini liste sonu yapma kampanyası başlatıldı

reis-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin favori İnternet çöplüğü Ekşi Sözlük’te, Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan “Reis” isimli filmi IMDb’de liste sonu yapma kampanyası başlatıldı. Çok sayıda kullanıcı filme düşük puan vererek ortalama puanının aşağıya inmesini sağladı.

Kampanyaya destek olanların Tayyip Erdoğan’ın en büyük hayranları arasında olduğundan eminim. Zira filmi daha fazla yabancının izlemesini sağlamak için daha garanti bir yol olamazdı.

Ayrıca IMDb, ne olduğuna uyanmış olacak ki filmin gösterim tarihini değiştirerek oylamaları kapatmış.

Ne diyeyim, zeki arkadaşları tebrik ediyorum.

Dünyadaki şarap üretimi, son dört yılın en düşük miktarını görecek

sarap-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

Bu sene kötü havaların, Fransa ve Güney Afrika’daki -ve dolayısıyla dünyadaki- şarap üretimine büyük darbe vuracağı belirtildi.

İyi haber: Bu durum büyük ihtimalle en yakın marketten aldığınız köpeköldürenleri etkilemeyecek.

Soba satışları, kar yağışlarıyla birlikte arttı.

soba-borusu-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, hava sıcaklıklarının düşmesi ve kar yağışlarının artması ile birlikte soba satışlarında da artış görüldü.

Benim anlamadığım; TRT’nin bunu neden haber olarak yayınladığı…

Havalar soğudu ve insanlar sobaya ihtiyaç duymaya başladı. Ee? Başka ne olacaktı?

Gelecekten olası TRT haber başlıkları:

“Yağışların çoğalmasıyla birlikte, şemsiye satışları da arttı!”

“Yaz geldi, Marmaris’e gelen yabancı turist sayısında artış gözlendi!”

İstanbul Trafiği’ne* yeni çözüm geliyor.

havaray-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*İstanbul Trafiği’nin artık bir özel isim haline gelmesinden yana olduğum için bu şekilde yazdım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırmak için yeni projeler ile geliyor. Bunlardan bir tanesi de, Sefaköy’den hareket edip Halkalı’dan geçerek Başakşehir’e ulaşacağı söylenen Havaray. Söylenene göre bu şekilde Beylikdüzü, Bakırköy istikametindeki E-5 trafiği rahatlayacak, Sefaköy – Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi’nin “nefes alması” sağlanacakmış. Havaray’ın 2019 yılında açılması bekleniyor.

Peki acaba 2019 yılında İstanbul’un nüfusu ne kadar artmış olacak?

İstanbul’da yapılan bu ve benzeri çalışmaları, evin içindeki toz ve pisliği halının altına süpürmeye benzetiyorum. Evet görünüşte işe yarıyor, peki ya sonra?

Pantolon denerken içinden yarasa çıktı

yarasa-duzensiz-fiiller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Emine Celine Cotton’un, İstanbul Levent’teki bir mağazada denediği pantolonun içinden yarasa çıktı. Cotton, yarasanın test için kafese konulup kendisine verilmesini istese de mağaza çalışanları umursamaz bir tavırla hayvanı saldılar. Mağaza yetkilisi ise, AVM’nin açık bölümleri olduğu için bu gibi durumları engelleme şansları bulunmadığını söyledi.

Engelleme şansları bulunan ve engellemeleri gereken şeyin AVM’ye yarasa girmesi olduğunu düşünmesi, mağaza yetkilisi olmak için yüksek bir IQ’ya sahip olmanız gerekmediğini kanıtlıyor sanırım.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yorumlarınız: