Bir dizi “Acaba?”

Yazan: Cuma, Ekim 10, 2014 2 , , , Permalink 1

Anatole France, merakın belki de en büyük erdem olduğunu söylemiş. Bir söz internette paylaşıldıysa artık doğruluğunu fazla sorgulamaya gerek yok.

İnsanoğlunun gelişimine meraktan daha çok katkısı olmuş fazla etken bulunamayacağı gibi, merakı temsil etmesi için de “Acaba”dan uygun fazla kelime olmadığını düşünüyorum.

Tarih boyunca çığır açan icatların, önemli keşiflerin, bilimsel gelişmelerin ve her konuda birçok önemli gerçeğin ortaya çıkışının başlangıç noktası hep bir “Acaba?” olmuştur.

Bize de “Acaba?” dedirten şeyler var tabii. Bazen durduk yerde aklımıza bir şey düşer ve her işi bırakıp gözlerimizi boşluğa dikerek “Acaba?” diye başlayan derin düşüncelere dalarız.

İşte “Acaba?” dedirten, dedirtmiyor ise de dedirtmesi gereken bazı konular:

 •  Acaba yol ağzındaki bir araç yolun karşısına geçen bir kadına yol vermek için durduğu zaman o kadının arkasından hızlı hızlı geçen adam ile trafiği yararak hızla ilerleyen bir ambulansın peşine takılan adam arasında bir kan bağı var mı?

 

 • Acaba Starbucks’ta Caramel Macchiato söyledikten sonra kendisine karamelli cappuccino ya da karamelli latte verilse farkına varacak kaç kişi var?

 

 • Acaba bilgisayara bir program kurarken sözleşme metnini baştan sona okuyanlar ile Winrar programını satın alanların üyesi olduğu gizli bir tarikat var mı? Varsa Wikipedia’ya bağış yapanları kabul ediyorlar mı?

 

 • Acaba birilerinin oynadığı The Sims benzeri bir oyundaki karakterleriz de bunun farkında mı değiliz?

 

 • Acaba neden ne zaman birisi arabasını park edecek olsa o esnada yolun kenarında durmakta olan insanlar sanki televizyonda en sevdikleri filmi yakalamış gibi her işi bırakıp onu izlemeye başlıyorlar? Bu zamana kadar birçok defa park eden araba gördüm. Tamam daha sıkıcı filmler de izledim ama, yine de park eden birisini deyim yerindeyse -ki yerinde- gözlerini kırpmadan izlemek tuhaf değil mi?

 

 • Acaba mağaza çalışanları dahil kimsenin görmeyeceğini ve bilmeyeceğini bilselerdi, kaç kişi bir sex shopta uzun uzun dolaşmak isterdi?

 

 • Acaba yazar, yapımcı ve yönetmeni Dabbe filmlerinin korkunç olmadığını hala anlayamadı mı? Yoksa hala devam eden bir çeşit sosyal deneyin bir parçası mıyız?

 

 • Acaba dünyada hem Candy Crush oynamayıp hem de Game of Thrones izlemeyen bir insan var mı?

 

 • Acaba dünyada kendisinin de bulunduğu bir topluluk fotoğrafına ilk defa bakacağı zaman ilk baktığı kişi kendisi değil de başkası olan, ve fotoğrafın güzel olup olmadığına kendisinin nasıl çıktığına göre karar vermeyen bir insan var mı?

 

 • Acaba bazı internet sitelerindeki senli benli konuşmaları, üniversite arkadaşı ayarındaki “Hey sen! Bak buraya!” tarzı yaklaşımları samimi bulan, seven var mı?

 

 • Acaba arabalarında yüksek sesle müzik dinleyen insanların hangileri kimseyi umursamazken, hangileri insanları rahatsız etmekten keyif alıyor ve hangileri dışarıdaki insanların da o müziği duymaktan zevk alacağını düşünüyor?

 

Merak etmek özgür bırakır.

 

 Resim: Henadz Freshphoto.ru

2 Comments
 • Meral Kuş
  Ekim 11, 2014

  Çok güzel acabalar olmuş çok beğendim ve çoğunu hep sordum kendime:)

Yorumlarınız: