“Aşk mı para mı?” sorusu üzerine

Yazan: Perşembe, Kasım 13, 2014 0 , , , Permalink 0

Yıllardır dünyadaki en saçma sorular listesinde “Issız bir adaya düşsen yanına alacağın üç şey ne olurdu?”  ile birlikte zirveye oynayan “Aşk mı para mı?” sorusu, günümüzde hala fazla düşünmeden sorulmaya ve yine fazla düşünmeden cevaplanmaya devam ediyor. Zaten düşünüyor olsaydık büyük ihtimalle soracağımız soru da “Aşk mı para mı?” olmazdı.

Evrende bir yerlerde bir uzay aracının varoluş tarihinde ilk kez bir kuyruklu yıldızın üzerine iniş yaptığı şu saatlerde benim derdim de keşke bu saçma soru olmasaydı ama, söylenmesi gerekenleri de söylemek lazım.

“Aşk mı para mı?” sorusuna verilen cevaplar genelde çocukken/gençken “Aşk”  ile başlayıp, hayatımıza sokması bir sevgiliden daha kolay, ama çıkarması çok daha zor olan kredi kartı borçları ve faturaların aklımızı bolca meşgul ettiği yetişkinlik yıllarımızda “Para”ya dönüşür. Ama nedense şunu sormayız:

Aşk mı para mı?” ne demek? Bu soru ne anlama geliyor?

Kişiye aşkı mı parayı mı tercih edeceğini soruluyor diyebilirsiniz. Tamam. Ama hangi durumda ve hangi şartlar altında?

Şimdi. Farazi konuşuyoruz:

Mesela, kişiye sorunun sorulduğu an bu ikisinden birine sahip olacak olsa hangisini tercih edeceği soruluyor olabilir. Peki sonra ne olacak? Kişi neyi seçerse, diğerini kesinlikle ömrü boyu elde edemeyecek mi yoksa seçtiğini o an elde ederken diğeri yine kendi doğal çabalarına mı kalacak?

Yoksa kişi neyi seçerse, onu uzun vadede elde etmesi mi garantilenecek? Bir diğer deyişle, anlık bir ruh halinden yıllar sonra mı etkilenecek? Peki kaç yıl sonra? Seçimlerine olan bakışı değiştikten sonra olursa ne olacak?

Peki soru sorulduğu anda iki seçenekten birisine zaten sahip olan birisinin seçiminin sonuçları nasıl olacak? O an elinde olmayanı seçtiğinde, elindeki kaybetmesi mi gerekecek? Yoksa sadece mevcut durumuna ek olarak seçimini mi kazanacak? Eğer ikincisiyse zaten bu ikisinden birine sahip olan insanlara bu soruyu sormak gereksiz.

Ya her ikisine de sahip olan insanlar ne olacak? Soru birden “Hangisi elinden alınsın istersin?” olarak mı değişmiş olacak? Ve bu seçim yine ömür boyunca değiştirilemeyecek bir seçim mi olacak?

Bu farklı durumların, aynı insanlar için farklı zamanlarda farklı sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyorum. Dolayısıyla biri size bu soruyu sorduğu zaman, hangi durumda hangi şartlar dahilinde olduğunu sorun. Ya da bunlarla uğraşmayıp böyle bir soruya verilebilecek en uygun cevabı verin:

Sana ne? Başka derdin yok mu?

Resim: Anthony Crider(Ben siyah beyaz yaptım)

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Yorumlarınız: